Jeste li znali da marljive pčelice proputuju u prosjeku i do 1700 kilometara i da moraju sletjeti na više od dva milijuna cvjetova kako bismo dobili tek pola kilograma meda kako bi nam on služio kao hrana i lijek.

med
Med, Foto: Flickr, TheCulinaryGeek

Spominje se da pčele proizvode med već najmanje 100 milijuna godina. Med je zaliha hrane za duge zimske mjesece. Boja i okus meda ovise o tome gdje su pčele uzele nektar. Najprisutnije vrste meda su: bagremov, lipov, kestenov, livadni, kaduljin, zatim med u saću, repičin, ružmarinov, maslačkov med, med s cimetom, crnim kimom itd. Tamni med je pretežno jačeg okusa, dok je onaj svjetliji blaži.

Znate li da se Kleopatra redovito kupala u kupkama od meda i mlijeka kako bi zadržala mladenački izgled. U davna vremena med je služio i kao sredstvo plaćanja. Prvo alkoholno piće bilo je rađeno upravo od meda i smatralo se pićem bogova.

O blagotvornom djelovanju meda doznajemo još iz starih zapisa Babilonaca, te u svetim indijskim vedskim zapisima. Nekada su med upotrebljavali za blagoslov građevina i domova i to tako da se izlijevao na prag. U staroj Grčkoj nudio se kao žrtva bogovima i duhovima mrtvih.

Najveći svjetski proizvođači meda su Australija, Kanada, Argentina i Sjedinjene Američke Države. Grčki i rimski sportaši su uzimali med radi snage i izdržljivosti, upotrebljavao se i protiv mikroba, za liječenje manjih opeklina i porezotina, te kao pomoć kod upale grla i drugih bakterijskih infekcija.

Osnovni sastojci meda su fruktoza, glukoza i voda. Sadržava enzime, minerale, vitamine i aminokiseline niacin, riboflavin, pantotensku kiselinu, bakar, željezo, kalcij, fosfor, kalij, cink i mangan. Tu su i flavonoidi i fenolne kiseline, a što je med tamniji ima više antioksidansa. Med također djeluje i kao probiotik i potiče rast korisnih bifidobakterija i time popravlja zdravlje crijeva.

Istraživanjima se došlo do zaključka da konzumirajući med, umjesto šećera, dolazi do smanjenja triglicerida, pruža najveću zaštitu od kolitisa, znatno se smanjuje rast tumora i širenja raka (metastaza).

U zimski danima kada vladaju prehlade i gripa,  med je izvrstan lijek. Dovoljno je uzeti jednu žlicu meda, jednu žlicu limunovog soka, pola žlice vode i po potrebi dodati malo đumbira uz dodatak par kapi eteričnog ulja eukaliptusa i piti ujutro na prazan želudac, a time ćete si olakšati disanje.

Med je najzdraviji zaslađivač od svih onih koji boluju od dijabetesa tipa 2, pročišćava organizam, pomaže u liječenju gastritisa, čira na želucu, crijevnih infekcija, smanjuje lučenje želučane kiseline, pomaže u detoksikacije jetre, njime se liječi kronični bronhitis, bronhijalna astma, alergijski rinitis, laringitis i sinusi. Pomaže kod svih koji imaju smanjeni apetit, kod anoreksije, liječi hemoroide.

U kulinarstvu se med upotrebljava za slana i slatka jela. Med se može kupiti u pet osnovnih oblika i to: med u saću, tekući med s komadićima saća, tekući med, kristalizirani med i kremasti med koji je gustoće maslaca. Med je najbolje držati na sobnoj temperaturi. Nemojte ga stavljati u hladnjak. Ako se med kristalizira, samo staklenku stavite u toplu vodu i miješajte dok se kristalići ne rastvore, nikako ga ne zagrijavajte na vatri.

Jedan recept koji će vam dati svu moguću energiju i pola zdravlja:

– 1 žlica meda

– 1/2 šalice zobenih pahuljica

– 1/2 šalice obranog ili sojinog mlijeka

– 30 g mješavine badema, oraha i pistacija

– 1/8 palice sušenih trešanja i brusnica /ili bilo koje suho voće

Sve sastojke pomiješajte u blenderu ili mikseru i pojedite odmah, a možete ih pojesti drugi dan.

Autor: J. Nikšić