
Foto: Flickr, grongar
Kim ili latinski naziv Carum carvi
Drugi nazivi: divlji kim, kimelj, kumen, kumin, poljski kim
Kim potiče iz porodice štitarki, dvogodišnja je biljka sa jakim bijelim korijenom. Stabljika je uglasta i razgranata, a list je dvostruko perast s mnogo sitnih pršljenastih listića. Plod ima pet uzdužnih rebara u čijim se udubinama nalazi uljni kanal, duguljast je i rebrast.
Kim raste u cijeloj Hrvatskoj, na livadama i pašnjacima, od nizina do planinskog pojasa, a rasprostranjen je po cijeloj srednjoj Europi, sjevernoj Aziji i Africi. Miris kima je jak, a okus gorak i oštar.
Mnogobrojne vrste iz porodice štitarki, zbog svog hlapivog ulja najrazličitijeg sastava, vrlo su djelotvorne ljekovite biljke. Kim i njegovo hlapivo ulje potiču rad želuca i žučnoga mjehura. Koristi ga se kod grčeva jer ih ublažavaju, na crijeva djeluje umirujuće, tjera vjetrove, ulje snažno također djeluje na crijevne bakterije, pospješuje probavu i izlučivanje mokraće, a koristi ga se i za smanjenje grčeva tokom menstrualnog ciklusa, olakšava porod i porođajne bolove, te pojačava izlučivanje mlijeka kod dojilja.
Čaj od kima ili samljevenih sjemenki spriječava stvaranje kamenaca i pijeska u bubregu i mjehuru, jača vid i grije želudac.
Kim s anisom i medom u čajevima služi u liječenju plućnih oboljenja, kod kroničnog bronhitisa, astme, upale pluća, kašlja i katara u plućima jer utječe na sazrijevanje i izbacivanje sluzi iz bronhija. Od kima se pripremaju i kupke za djecu koja imaju poteškoće u razvoju.
Autor: J. Nikšić
2 komentara
Višnjica
Poštovana imam pitanje.
Koje su to poteškoće u razvoju djece?
Da li je dobro što ja cijeli kim jednostavno progutam ili moram nešto drugo raditi da ga najbolje iskoristim.
Pozdrav
andjeoskidodir
Kupke za djecu s poteškoćama u razvoju, tu se prvenstveno misli na lokomotorni sustav ((koštano-zglobno-mišićni, odnosno sustav za pokretanje).