Hren je trajna biljka koja ima zeleno lišće i bijeli korijen gorkog i ljutog okusa. Najčešće se upotrebljava korijen, ali i listovi imaju svoja svojstva i upotrebljavaju se dok su mladi. Neizostavan je dodatak raznim jelima. Korijen se iz zemlje vadi u periodu od srpnja do studenog, a mlado lišće se ubire od mjeseca svibnja do kolovoza.

Hren, Foto: Flickr, Fooding Around
Hren sadržava vitamin C, minerale kalij, kalcij, magnezij i fosfor, bogat je glukozinolatima, za koje se zna da uspješno djeluju protiv raka i bakterija, nadalje obiluje vitaminom B1, B6, željezom izuzetan je kao ljekovita namirnica. Čak su ga i stari Grci koristili kao sredstvo protiv bolova u leđima, te kao moćan afrodizijak.
Hren ubrzava metabolizam, čisti organizam, otklanja umor, preporučuje ga se dijabetičarima, potiče razmnožavanje i razvoj korisnik bakterija u crijevima. Sok od hrena zaslužan je za uništavanje onih loših bakterija kao što su salmonela, tuberkuloza, mnoge gljivice. Poboljšava funkciju organa za probavu, potiče rad jetre, srca i cirkulaciju, odličan je diuretik, pomaže kod reumatizma, glavobolja, a posebno mjesto zauzima prilikom prehlada i upale grla. Kod prehlade hren se koristi nariban, kuhan u mlijeku ili pomiješan s medom.
Za ublažavanje bolova sinusa, dovoljno je inhalirati desetak minuta, što znači da svježi hren ukuhate u vodi 10 do 15 minuta, prekrijete glavu ručnikom i inhalirate, tako čistite sinuse od gnoja i ublažava se bol.
Za jaku glavobolju, dovoljno je naribati malo hrena, staviti na potiljak, držati 7-8 minuta i ponoviti 2 x dnevno.
Čaj od hrena pomoći će svima onima koji imaju problema s respiratornim traktom, otežanim disanjem, pa i astmom. Za sve one koji imaju problematičnu kožu, kao što je osip, akne, pjege, sunčeve alergije, pomoći će vam naribani hren pomiješan s jabukovim octom u omjeru 50gr hrena s 1l octa, kojeg ćete držati 8 dana na zatamnjenom mjestu i nakon toga mazati problematične dijelove na koži.
Hren se može sačuvati tijekom cijele godine, korijen se može zakopati u pijesak koji mora biti vlažan, ili ga staviti u podrum gdje je svježe i tamno. Naribanog možete staviti u zamrzivač u koji ste stavili par kapi limunovog soka i malo šećera, a u hladnjaku može odstajati i par tjedana, ali ga treba zamotati u foliju ili staviti u plastičnu posudu namijenjenu za držanje povrća.
Znatna istraživanja potvrdila su da se konzumacijom hrena zaustavlja razvoj raka debelog crijeva, pluća i želuca.
Autor: J. Nikšić
Vaš komentar