Mango je voće vrlo raznovrsnog oblika, pa tako možemo reći da ima ovalni, okrugli i bubrežasti oblik. Rođaci su mu indijski oraščić i pistacija. U Indiji i jugoistočnoj Aziji samoniklo raste kao drvo impresivne krošnje koje može narasti čak do 40 metara visine. Potječe iz južne i jugoistočne Azije, točnije iz istočne Indije, Burme i s Andamanskog otočja.

mango
Mango, Foto: Flickr, JayD Photography

Mango se spominje 4000. godine pr.Kr. Budistički svećenici smatraju mango svetim stablom, jer je navodno Buddha često meditirao pod tim stablom. Mango se već stoljećima upotrebljava kao hrana i kao lijek. U medicini se on koristi za čišćenje organizma od toksina, kao lijek za bolesti od živčanog poremećaja, protiv anemije, za liječenje dijareje, dizenterije, te infekcije kod urinarnog trakta.

Mango je odličan izvor vitamina A i C, kalija i karotena, a među njima i beta-karotena. Sadržaj vitamina ovisi o zrelosti i vrsti ploda. Tako naprimjer zeleni mango sadržava više vitamina C, a kako sazrijeva povećava se količina beta-karotena, također je bogat vitaminom K i ima niz antioksidansa.

Pored gore navedenog, mango je od velike koristi za probavu i imunitet, od velike je koristi za srčano zdravlje i snižavanje krvnog tlaka sve do liječenja astme.

Mango može pomoći u sprječavanju ili kontroli hipertenzije i smanjenju za moždani udar i srčani infarkt. Pošto je namirnica s mnogo topivih vlakana i pektina, smanjuju količinu kolesterola koja kola u krvi.

U jednoj se studiji ispitivalo antikancerogeno djelovanje manga i ustanovilo se da on prekida faze rasta u životnom ciklusu tumorskih stanica. Ako uzimate lijekove za razrjeđivanje krvi, s mangom treba biti oprezan, kako ne bi došlo do previše razrijeđenosti.

Možemo ga pohvaliti i svojim sastavom aminokiselina, magnezija, kalija, kalcija, željeza i drugim sastojcima koji pomažu u očuvanju zdravlja.

Zbog usporene probave, preporučujemo manga pošto je bogat vlaknima, a koja će potaknuti rad crijeva. Zbog visokog udjela željeza, mango se preporučuje svim osobama koje pate od anemije, a naročito trudnicama i ženama u menopauzi.

Mango se koristi i za čišćenje kože, kako iznutra tako i izvana. I sami možete pripremiti masku (miksani zreli mango)  koju nanesete na lice i pustite da odstoji 15-20 minuta, te nakon toga isperete mlakom vodom. Osim ploda, koristi se i lišće koje služi kod regulacije razine inzulina u krvi. Pojedinci ga smatraju najboljim prirodnim lijekom protiv dijabetesa (ostaviti lišće preko noći da odstoji u vodi i ujutro na tašte popiti istu).

Mango se koristi u kulinarstvu i to na razne načine, a prije svake upotrebe, treba ga oguliti od kore koja nije jestiva. Možete ga čak upotrijebiti i peći na roštilju s maslinovim uljem. Izvrstan je i kao desert u ukusan dodatak svakoj voćnoj salati, a možete ga upotrijebiti u marinadi za ribu i meso.

Ako niste još isprobali limunadu od manga, evo recepta:

– 3 srednja manga

– 300 g agava sirupa ili meda

– 2 litre hladne vode

– 350 ml soka limuna

Mango sameljete ili izmiksate u blenderu, dodate ostale sastojke, komade leda i stavite da se rashladi u frižideru, ako pri ruci nemate med ili agavu, možete upotrijebiti i smeđi šećer, s time da njega najprije otopite u mlakoj vodi od 2 dcl i kada se ohladi dodate u preostalu vodu.

Autor: J. Nikšić